Zombiastyczne podsumowanie roku 2021!

Mimo wciąż panującego w 2021 roku wirusa COVID-19, społeczeństwo wróciło do większej swobody, choć skutki pandemii są odczuwalne cały czas. Dla wielu nie było to dobry czas, lecz na całe szczęście świat nie zatrzymał się całkowicie, a wiele osób powołało do życia kolejne dzieła związane z tematyką zombie!

Z każdym rokiem czuć spadek zainteresowania żywymi trupami, choć nie można powiedzieć, by zombiaki na dobre pochowały się w grobach. Wciąż powstają nowe filmy, seriale, książki czy gry powiązane z nieumarłymi. Oto podsumowanie roku 2021 z zombie w roli głównej!

FILMY:

To właśnie filmy zawsze budzą największe zainteresowanie, a w tym roku nie mogliśmy narzekać na brak wrażeń w tym temacie. Na sporą uwagę zasługuje oczekiwana od dawna produkcja Zacka Snydera Armia Umarłych, czy reboot filmowej serii Resident Evil w postaci filmu Resident Evil. Witajcie w Raccoon City, a także kilku innych, równie ciekawych tytułów.

Armia Umarłych

Las Vegas przemienia się w jedno wielkie siedlisko żywych trupów, a cały teren zostaje oddzielony od reszty świata. Scott Ward to doświadczony w boju z nieumarłymi żołnierz, który odwiesza karabin i zajmuje się smażeniem kotletów w podrzędnej restauracji. Pewnego dnia przychodzi do niego milioner Bly Tanaka, który oferuje zlecenie warte ogromną sumę pieniędzy. Wraz z dobraną przez siebie drużyną, musi przedrzeć się do jednego z kasyn Las Vegas, w którym znajduje się sejf skrywający olbrzymi majątek. W trakcie misji nie wszystko idzie jednak tak, jak trzeba, a sama wyprawa szybko staje się walką o życie.

Zack Snyder, znany chociażby z doskonałego remake’u Świtu żywych trupów, ponownie wziął się za temat zombie i momentalnie zdobył ogromną popularność, a film stał się jednym z najchętniej oglądanych produkcji na platformie Netflix. Niestety film nie powala, mimo ogromnych możliwości.

Recenzja [KLIK]

Resient Evil. Witajcie w Raccoon City

Niegdyś siedziba farmaceutycznego giganta, dzisiaj wymierające miasto bez żadnych perspektyw. Raccoon City stało się zapadłą dziurą, odkąd Umbrella Corporation opuściła to miejsce. Okazuje się, że korporacja ma wiele mrocznych tajemnic, o których mieszkańcy miasta szybko się dowiadują. Mając złe przeczucia co do dawnego miejsca zamieszkania, Claire Redfield powraca do Raccoon City w poszukiwaniu brata. W tym czasie na miejscowym posterunku drużyna złożona z czwórki funkcjonariuszy S.T.A.R.S, wyrusza do posiadłości Spencera, założyciela Umbrelli, w której doszło do dziwnego incydentu. Na tym samym posterunku swoje pierwsze dni pracy policjanta rozpoczyna Leon S. Kennedy. Los wszystkich bohaterów łączy się w jedną ścieżkę, na której przyjdzie im stoczyć walkę z nadchodzącym złem.

Chyba najbardziej oczekiwany film ubiegłego roku, zwłaszcza przez fanów uniwersum Resident Evil, którym produkcje z Milla Jovovich nie do końca przypadły do gustu. Opinie o filmie są niezwykle skrajne, a sam uważam film za naprawdę interesujący.

Recenzja [KLIK]

Kingdom: Ashin of the North

W niewielkiej wiosce na skraju królestwa Joseon, osiedlili się wędrowcy, którzy służą najwyższej władzy. Pewnego dnia wszyscy zostają wymordowani, a dziewczynka Ashin, jako jedyna uchodzi z życia, dzięki wyprawie po tajemniczą roślinę, która miała pomóc w wyleczeniu ciężko chorej matki. Początkowo zwraca się ona z prośbą do władzy o pomszczenie śmierci bliskich na odpowiedzialnych za masakrę Dżurdżenów. Ostatecznie Ashin odkrywa mroczną prawdę i na postanawia wymierzyć sprawiedliwość na własną rękę z użyciem własnej broni i tajemniczego kwiatu, który ożywia zmarłych.

Film bazujący na doskonałym serialu od platformy Netflix – Kingdom, który opowiada losy Korei, nim zaatakował ją wirus zombie. Pięknie zrealizowany i zdecydowanie wart uwagi, zwłaszcza, jeżeli serial przypadł do gustu.

Recenzja [KLIK]

Aquarium of the Dead

Pracownicy akwarium Shining Sea natrafiają na problem zdrowotny jednej z ośmiornic. Do reanimacji zostaje użyty tajemniczy lek, który reanimuje morskie stworzenie i przemienia je w żądną ludzkiej śmierci bestię. Po rozprowadzeniu wirusa po całym akwarium wszystkie zwierzęta zostają zainfekowane, a ich głównym celem staje się zabicie zamkniętych w budynku ocalałych pracowników ośrodka, których dodatkowo tego dnia odwiedził senator Bailey Blackburn.

Dość tandetna i absurdalna produkcja, stanowiąca trzecią odsłonę serii o zzombionych zwierzętach w reżyserii Glenna Millera. Słaba jakość, którą cechują tytuły od Asylum Studio to jednocześnie plus i minus produkcji. Film przeznaczony dla specyficznego grona odbiorców.

Recenzja [KLIK]

Night of the Animated Dead

Na oddalonym o przeszło 200 mil cmentarzu, spoczywa matka rodzeństwa Barbary i Johnnego, którzy postanawiają odwiedzić jej grób. Na terenie cmentarza, poza rodzeństwem, znajduje się dziwny mężczyzna, który okazuje się agresywny i atakuje Barbarę. W obronie siostry staje Johnny, który na skutek konfrontacji traci życie. Przerażona tym zdarzeniem kobieta ucieka jak najdalej od napastnika. Po drodze trafia na opuszczony dom, w którym zamierza się schować. W tym czasie, do tego samego budynku, dociera Ben, który również szuka schronienia przed dziwnie zachowującymi się ludźmi. Okazuje się, że sytuacja jest bardziej niebezpieczna, niżby się z początku wydawała. Teraz Ben, Barbara i piątka ocalałych, skrywających się do tej pory w piwnicy, będą musieli stawić czoła atakującym budynek hordom żywych trupów, by przetrwać nadciągającą noc.

Zanimowana wersja legendarnej Nocy żywych trupów George’a A. Romero, która absolutnie nie wnosi zbyt wiele, do znanego już obrazu. Trochę więcej brutalności, względem oryginału, nie broni się przed naprawdę niskiej jakości animacją.

Recenzja [KLIK]

Zombie Reddy

Twórca gier Mario, wraz z przyjaciółmi, muszą stawić czoła nadciągającemu zagrożeniu, w postaci apokalipsy zombie, w regionie Rayalaseema. Jedynym sposobem jest ucieczka.

G-Zombie

Zespół młodych lekarzy osiągnęło wielki sukces: wynaleźli szczepionkę, która ma za zadanie ograniczenie rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych. Radość nie trwa jednak zbyt długo, gdyż ogromną przeszkodą okazują się apokalipsa zombie.

SERIALE:

W tym temacie niedoścignionym faworytem zawsze pozostaje produkcja The Walking Dead, która w tym roku rozpoczęła finałowy, 11 sezon. Dodatkowo wypuszczone w tym samym uniwersum seriale Fear The Walking Dead oraz The Walking Dead. World Beyond doczekały się kontynuacji.

The Walking Dead (Sezon 10 / Sezon 11)

Bohaterowie zakończyli walkę z Alphą oraz tymi, którzy stali po jej stronie, jednak nie oznacza możliwości odetchnięcia. Wojna pociągnęła za sobą wiele ofiar i strat, które teraz trzeba odbudować. Próba zebrania zapasów nie należy do łatwych, a nowo odkryte lokacje ocalałych mogą być wielką nadzieją, albo olbrzymią klęską.

Po problemach związanych z pandemią koronawirusa i wstrzymaniu serialu, AMC postanowiło dodać dodatkowe odcinki do sezonu 10, a także rozpocząć finałowy już, sezon 11. Poziom wciąż jest wysoki, a kolejne przygody zapowiadają się interesująco.

Sezon 10 [KLIK]

Fear The Walking Dead (Sezon 6 / Sezon 7)

Po poznaniu nowego zagrożenia, jakim jest Virginia, bohaterowie zostają rozdzieleni i zmuszeni do ciężkiej pracy, dla dobra społeczności despotycznej władczyni. Teraz Morgan, który wciąż wierzy w ludzkie dobro, musi sprostać trudom obecnej rzeczywistości, by stworzyć azyl dla każdego ocalałego. Ogromną przeszkodą stają się jednak ludzie, którzy dążą do całkowitej zagłady, do której częściowo doprowadzają, zmuszając bohaterów do życia w zupełnie nowych warunkach.

Po naprawdę nieudanym piątym sezonie, serial podnosi się z kolan i serwuje to, co najlepsze w serialu – mieszankę dużej dawki emocji i akcji w odpowiednich proporcjach.

Sezon 6 [KLIK]

The Walking Dead. World Beyond (Sezon 2)

Po rozdzieleniu się z siostrą, Iris na własne oczy widzi działania Republiki, które okazują się straszniejsze, niż w najmroczniejszych koszmarach. W tym czasie Hope zostaje odeskortowana do serca społeczności, w której spotyka ojca. Dziewczyna nie zdaje sobie sprawy z tajemnic, jakie skrywa przed nią Elizabeth Kublek – przywódczyni Republiki. Obecne działania Kublek nie kończą się jednak na wyeliminowanie ludności obozu w Omaha. Teraz losy dziesiątek tysięcy ludzi spoczywa w rękach grupki ocalałych, z siostrami Bennett na czele.

Drugi i jednocześnie finałowy sezon drugiego ze spin-offów serialu The Walking Dead, wypada dobrze i oferuje wciągającą historię, która wypada zdecydowanie bardziej dojrzale, niż w sezonie pierwszym.

Recenzja [KLIK]

Day of the Dead (Sezon 1)

W niewielkim miasteczku Mawinhaken zaczyna dochodzić do dziwnych incydentów, w których zmarli powstają z grobów. W tym czasie mieszkańcy są zaabsorbowani różnymi, ważnymi wydarzeniami ze swojego życia. Nadchodzi jednak czas, w którym los każdego z nich zaczyna wisieć na włosku. Do walki z nowym zagrożeniem potrzebna jest współpraca, o którą nie zawsze łatwo. Spory wynikające z niecodziennej sytuacji, a także skrywane od dawna urazy wobec innych, czy sekrety, zaczynają niszczyć wszystko od środka. Do tego wszystkiego dochodzi tajemnica, związana z firmą Cleargenix, wykonującą odwierty w niedalekiej odległości od miasta oraz dawna legenda miejsca, w którym wszystkim przyszło żyć.

Dość prosty, lecz dobrze zrealizowany serial, bazujący na filmie Dzień żywych trupów George’a A. Romero z roku 1985. Zdecydowanie wart zapoznania się.

Recenzja [KLIK]

Soldados o Zombies (Sezon 1)

Narkotykowy król, wraz z synem, uciekają z ściśle strzeżonego meksykańskiego więzienia. Oboje odnajdują schronienie w odległym ośrodku odwykowym po amerykańskiej stronie granicy. Zamiast ratunku, natykają się tutaj na śmiercionośne i zmutowane zombie.

KSIĄŻKI:

Niestety w tym roku mało kto pokusił się o napisanie czegoś, lub przetłumaczenie zagranicznej pozycji związanej z zombie. W roku 2021 zdecydowanie króluje gatunek popularnonaukowy!

Leksykon Żywej Śmierci.TOM I (Łukasz Rzadkowski)

Leksykon żywej śmierci omawia wszystkie produkcje o „żywych trupach” (zombie) od samego początku istnienia tego pojęcia w kinematografii oraz popkulturze aż do roku 2000 – od egzotycznych wysp położonych na odludziu, przez najróżniejsze infekcje i ingerencje w ludzką naturę, po najazdy obcych cywilizacji. Wśród twórców „kina zombie” występuje tylko jedna zasada – brak jakichkolwiek granic, o czym przekonacie się niejednokrotnie.

Jedną z niewielu książek o zombie, która ukazała się w ubiegłym roku jest ta, którą sam napisałem. Nie jest to nic fabularnego, jednak na pewno zainteresuje osoby miłujące się w tematyce żywych trupów, a zwłaszcza filmów o nich. Premiera drugiego tomu zaplanowana w tym roku (2022)!

O Leksykonie[KLIK]

Itchy, tasty. Nieoficjalna historia Resident Evil (Alex Aniel)

“Itchy, tasty” prowadzi czytelnika przez cykl rozwoju serii od 1996 do 2006 roku, przeplatając rys historyczny komentarzami samych twórców – między innymi Tokuro Fujiwary, Yoshikiego Okamoto, Shinjiego Mikamiego i Hidekiego Kamiyi – oferując unikalny wgląd w proces, w wyniku którego marka stała się jednym z najmocniejszych filarów popkultury.

Niezwykle wnikliwa analiza całej uniwersum Resident Evil od samego początku jej istnienia. Zdecydowanie pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika tej serii gier i nie tylko!

GRY:

Fani cyfrowej rozgrywki nie mogą co narzekać na brak wrażeń w dziedzinie żywych trupów. W tym roku doczekaliśmy się kolejnej odsłony serii „Resident Evil” w postaci Resident Evil Village oraz następcy niezwykle popularnej serii Left 4 Dead, czyli Back 4 Blood, oraz kilku innych, ciekawych i wciągających tytułów!

Resident Evil. Village

Po trzech latach od wydarzeń z rodziną Bakerów w Luizjanie, Ethan Winters, wraz ze swoją żoną Mią i nowo narodzoną córką Rosemary, stara się normalnie żyć w Rumunii. Jednego wieczoru, który nie zapowiadał niczego specjalnego, rodzina Winters zostaje zaatakowana przez żołnierzy BSAA, z Chrisem Redfieldem na czele, który do tej pory miał ich chronić. W ataku Mia zostaje śmiertelnie postrzelona, a Ethan, wraz ze swoją córką Rose, uprowadzeni w bliżej nieokreślone miejsce. W trakcie drogi transport zostaje uszkodzony, a Ethan trafia do zapomnianej przez boga wioski, w której dzieją się bardzo dziwne rzeczy.

Gra o niezwykłym klimacie grozy i akcji w jednym, która, mimo iż daleka od zamysłu uniwersum Resident Evil, gwarantuje dużą dawkę rozrywki!

Recenzja [KLIK]

Back 4 Blood

Pasożyt zwany „Diabelskim Robakiem” (co sugeruje, że może mieć pozaziemskie pochodzenie) infekuje większość ludzkości, zamieniając ją w okrutnych nieumarłych mutantów zwanych „Ridden”. Rok po wybuchu epidemii, różne grupy ludzkości próbują przetrwać w postapokaliptycznym świecie. Jedna z weteranów zwana „Czyścicielami” walczy z przeciwnikiem i broni Fort Hope, osady w fikcyjnym Finleyville w Pensylwanii, Stanach Zjednoczonych.

World War Z: Aftermath

Fala umarłych zalała świat i pogrążyła ludzkość, zostawiając ją na skraju wymarcia. Nieliczni bohaterowie z różnych części świata bronią siebie i tego, co pozostało po ich dawnym życiu. Niezliczona i potwornie niebezpieczna chmara żywych trupów nie zna litości i niszczy wszystko, co napotka na drodze. W starciu z tego typu wrogiem liczy się wyłącznie jedno – współpraca. Choć walka dotyczy setek tysięcy osobników zza grobu, to kooperacja jest jedyną rzeczą, jaka może uratować człowieka od całkowitego wyludnienia planety.

Rozszerzona edycja podstawowej wersji World War Z, która dodaje nowe lokacje, postacie i bronie.

World War Z [KLIK]

Resident Evil 4 VR

Studiująca w Europie córka prezydenta, zostaje porwana w niewyjaśnionych okolicznościach. Na ratunek, przez samego prezydenta, zostaje posłany Leon S. Kennedy. Trafia on do małej miejscowości Pueblo w Hiszpanii i to właśnie tam odnajduje trop zaginionej dziewczyny. Aby ją odnaleźć, Leon będzie musiał stawić czoła nie tylko mutantom, zarażonym pasożytem „los plagas”, ale również dziwnej sekcie, na której czele stoi Osmund Saddler. Droga nie będzie łatwa, a kolejny krok może być ostatnim.

Znana od 2005 czwarta odsłona gry, która doczekała się wersji w wirtualnej rzeczywistości.

Resident Evil 4 [KLIK]

After the Fall

W alternatywnym roku 2005, dwadzieścia lat po apokaliptyczne katastrofie, której źródłem była epidemia wywołana wprowadzeniem na rynek niebezpiecznych dopalaczy, z czasem zamieniających ludzi w bezmyślne bestie o nazwie Snowbreed. Do przetrwania i walki z monstrami służą gadżety i broń z ocalałej technologii z lat 80.

The Last Stand Aftermath

Po tym, jak zostaniesz zarażony wirusem zombie, wyruszasz na eksplorację postapokaliptycznego świata w misją znalezienia nadziei dla innych ocalałych. Pamiętaj, nadal możesz coś zmienić. Nie poddawaj się.

GRY PLANSZOWE:

Nie można powiedzieć, by w tym temacie nic się nie wydarzyło, ale także by nasz rynek gier planszowych odniósł wielki sukces w przypadku tematyki zombie. Zdecydowanie planszówkowiczów ucieszy fakt odświeżenia klasycznej serii Zombicide, oraz kontynuacja udanej gry Zombie Kidz z zeszłego roku.

Zombicide 2. Edycja

Chcąc osiągnąć najwyższy poziom własnego rozwoju, człowiek zatracił się w nauce, która ostatecznie go pokonała. Krwiożercze bestie, które niegdyś były ludźmi, panoszą się po ulicach miast. Głupie, powolne i nie stanowiące zagrożenia w pojedynkę, jednak w grupie niszczące wszystko, co tylko stanie im na drodze! Strzeż się hord ożywionych zwłok i postaraj się przetrwać bez zasilenia armii wroga chociaż jeden dzień! Stań do walki, w której liczy się przede wszystkim współpraca z innymi ocalałymi i wspólnie pokonajcie hordy zombie!

Podrasowana, z wieloma nowymi elementami rozgrywki i mechaniki gra, bazuje na pierwszej edycji kultowego już tytułu wśród miłośników kooperacyjnych planszówek – Zombicide.

Zombicide [KLIK]

Zombie Teenz: Ewolucja

Zombie atakują całe miasto! Współpracujcie, walczcie z potworami, zdobądźcie 4 składniki i uwarzcie antidotum, które uratuje świat.

Zombie Teenz: Ewolucja to kontynuacja Zombie Kidz: Ewolucja, czyli pierwszej tego typu gry legacy dla dzieci. Jest to samodzielna gra z innym zestawem reguł, więc nie musisz grać w pierwszą grę, aby przejść do drugiej. Możesz jednak połączyć obie gry, aby mieć jeszcze więcej zabawy! Im więcej gracie, tym szybciej gra ewoluuje! Otwórzcie 14 tajemniczych kopert i odkryjcie nowe moce oraz kolejne wyzwania. Przeżyjcie przygodę pełną niespodzianek!

Mimo wielu przeszkód, rok 2021 można uznać za udany w temacie zombie. Wiele ciekawych i interesujących tytułów ujrzało światło dzienne i co najważniejsze, jest spora szansa, by kolejny rok był równie dobry w tym temacie!

Sprawdź także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

thadstark